| Meetperiode | Fryslân | Nederland |
|---|---|---|
| 2020 | 35.000 | 987.000 |
| 2021 | 37.000 | 1.052.000 |
| 2022 | 36.000 | 1.056.000 |
| 2023 | 36.000 | 1.081.000 |
| 2024 | 37.000 | 1.047.000 |
| 2025 | 36.000 | 1.044.000 |
CBS publiceert de aantallen in duizenden. Voor leesbaarheid zijn ze met duizend vermenigvuldigd. CBS StatLine 86277NED; selectie A000182, PV21.
De meetpunten voor Fryslân
Het verloop in Fryslân begint bij 35.000 in 2020 en bereikt 36.000 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +2.000, -1.000, 0, +1.000, -1.000 werkenden. De grootste absolute stap voor Commerciële beroepen valt tussen 2020 (35.000) en 2021 (37.000). In deze selectie geldt 2020 met 35.000 als laagste meetpunt, en 2021 met 37.000 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 1.000 onder dat maximum en 1.000 boven het minimum van Fryslân.
Hoe verhoudt Commerciële beroepen zich tot het gebied?
Van 2020 tot 2025 verschoof het totaal voor Fryslân van 331.000 naar 349.000 werkenden. De verandering binnen Commerciële beroepen was +1.000, bij een totale regionale beweging van +18.000. In 2020 kwam de categorie daarmee uit op 10,57 procent van Fryslân en in 2025 op 10,32 procent. Binnen dezelfde regio heeft Dienstverlenende beroepen een bijna zo grote telling (28.000), vanuit 32.000 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Welke beroepsklassen veranderden in hetzelfde gebied?
Bij Technische & ICT beroepen in Fryslân verandert de geschatte omvang tussen 2020 en 2025 van 62.000 naar 70.000 werkenden. De beweging van +8.000 is de grootste toename of de kleinste afname onder de overige opgenomen klassen. Aan het andere uiteinde gaat Transport en logistiek beroepen van 29.000 naar 25.000 (-4.000). Voor Commerciële beroepen zelf is het verschil +1.000 werkenden. De drie aantallen geven geen overstapstromen tussen beroepen.
Van alle Nederlandse werkenden binnen Zorg en welzijn beroepen woont naar schatting 3,96 procent in Fryslân (57.000 op 1.440.000). Voor jouw selectie Commerciële beroepen is dat 3,45 procent. In een kennismakingsprogramma kan Technische & ICT beroepen daarom ter sprake komen als afzonderlijke beroepsachtergrond. Of een inwoner uit Fryslân de stap naar zelfstandig ondernemerschap wil zetten, vergt een eigen gesprek.
Van Fryslân naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Commerciële beroepen in 2025 1.044.000 werkenden; in 2020 waren het er 987.000. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +5,8%, tegenover +2,9% voor Fryslân. In absolute aantallen ligt Nederland +57.000 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Fryslân in de nationale reeks gaat van 3,55 naar 3,45 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Commerciële beroepen binnen het regionale totaal van 349.000.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Commerciële beroepen en een beschikbare beginmeting zijn er 7 met een hogere eindstand dan Fryslân. De stand van 36.000 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Groningen met 32.000, gevolgd door Flevoland met 27.000. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 9,94 procent in Groningen tot 11,13 procent in Limburg. Ter vergelijking staat Fryslân op 10,32 procent voor Commerciële beroepen.
Vertaal beroepservaring naar een waarneembare handeling
Vraag in een profielgesprek over Commerciële beroepen in Fryslân naar één zelfstandig genomen beslissing. Leg er een tweede herkomstprofiel naast, bijvoorbeeld Dienstverlenende beroepen, met afgerond 28.000 werkenden in Fryslân. Hoe anders zag de opdracht eruit voor iemand uit dat tweede werkveld? Gebruik de vergelijking met Groningen (32.000 bij Commerciële beroepen) om de keuze van het gespreksgebied te bespreken. De inwonerstelling bewijst geen beschikbaarheid en is ook geen telling van banen op de werkplek.




